Glen Forrest – staff

Contact email details for the Glen Forrest Campus staff are listed below.

For all queries please ring administration 08 9298 9100.

Executive team

Peter CoombsPrincipal
Bob SimpsonDeputy Principal - Curriculum
Justin PittDeputy Principal - Operations
Cathy LightDirector of Middle School (Years 6-9)
Craig HillmanDirector of Upper School (Years 10-12)
Susan BoyettDirector of Student Services; College Psychologist
Niamh BarndenBusiness Manager

Heads of Department

Christian HansenArts
Corrie HellemaCareers & Vocational Education
Matt ZarbDesign & Technologies
Rebecca EwingEnglish
Ashley HoskenHumanities
Danielle HorneLanguages
Tim HaywardMathematics
Joe KendallPhysical, Health & Outdoor Education
Geoff QuintonScience

Departments

ADMINISTRATION
Lorelle BannisterExecutive Assistant
Nyaree BlakeneyRisk & Compliance Officer
Ruth GallagherAdministration; Music Administrator
Donna GavaAdministration Officer
Emma KellyReceptionist; Administration Officer
Anne KinsellaRegistrar
Helen WhiteAdministrative Support
ACADEMIC SUPPORT
Sarah ManassahEducation Assistant; Academic Support Assistant
Chris StachowiczTeacher, Academic Support
ACCOUNTS
Karen AdamsAccounts
ARCHIVES
Lucy SmithCollege Archivist (Tuesdays only); Library Officer
Sue WallaceCommunity Relations Officer; Archives Officer
BUSINESS MANAGER
Niamh BarndenBusiness Manager
CANTEEN
Annette BottrellCanteen Manager
Lea GoochCanteen Assistant
Lara ShirleyCanteen Assistant
CAREERS | VOC.ED
Corrie HellemaHead of Careers & Vocational Education; Workplace Learning Coordinator
COUNSELLING
Susan BoyettDirector of Student Services; College Psychologist
COMMUNITY RELATIONS
Karen LawsonCommunity Relations
Carrie ParsonsMarketing & Community Relations Manager
Sue WallaceCommunity Relations Officer; Archives Officer
DESIGN & ENGINEERING
David CastaldiniDesign & Engineering Technician; Media Technician
Sam DavyTeacher - Design and Engineering
DIGITAL TECHNOLOGIES
Lyndsey MoffittTeacher - Mathematics; Digital Technologies
DRAMA
Thea O'KeeffeTeacher - Drama
Tracey WoodTeacher - Drama; Mathematics
ENGLISH
Rebecca EwingHead of Department - English
Cathy LightDirector of Middle School; Teacher - English
Steven SmithTeacher - English
Rachael StampfliTeacher - English
Mia van KannTeacher - English
Sarah WalkerTeacher - English (maternity leave)
Laura WrightTeacher - English
EXECUTIVE
Susan BoyettDirector of Student Services; College Psychologist
Peter CoombsPrincipal
Craig HillmanDirector of Upper School; Careers Counsellor
Cathy LightDirector of Middle School; Teacher - English
Justin PittDeputy Principal - Operations; Teacher - Physical & Health Education
Bob SimpsonDeputy Principal - Curriculum; Teacher - Humanities
FACILITIES
Suzanne CrosseFacilities Team
Frank FinisFacilities Supervisor
John NdrecaFacilities Team
FOOD SCIENCE & TECHNOLOGY
Karen CoombsTeacher - Food Science Technology
Jackie HanlyFood Science Technology Assistant
Michelle VentersFood Science Technology Assistant
Jenna VermeltfoortTeacher - Food Science Technology (Leave)
Matt ZarbHead of Department - Design & Technologies; Teacher - Food Science Technology
HUMANITIES
Dave BannisterTeacher - Ancient History; Humanities; Modern History
Antonia GoodeTeacher - Humanities
Ashley HoskenHead of Department - Humanities; Teacher - Humanities
Diane ParkerTeacher - Humanities; Politics and Law
Bob SimpsonDeputy Principal - Curriculum; Teacher - Humanities
IB MIDDLE YEARS PROGRAMME
Rebecca MurrayTeacher-Librarian; IB MYP Community Project Coordinator
ICT
Justin HallICT Manager; Timetabler
Chris JeffreyICT Operations Manager
Ben JohnsonICT Support Technician
LANGUAGES
Béatrice ArchambaudTeacher - French
Theresa DalyTeacher - French
Hayley EttridgeTeacher - Indonesian (Leave)
Hazel GranvilleTeacher - Indonesian
Danielle HorneHead of Department - Languages; Teacher - French, Indonesian
Caroline PindurTeacher - French
LIBRARY
Renaté MasettiLibrary Officer
Rebecca MurrayTeacher-Librarian; IB MYP Community Project Coordinator
Lucy SmithCollege Archivist (Tuesdays only); Library Officer
MATHS
Warren BeckwithTeacher - Mathematics
Amy BennettTeacher - Mathematics
Sarah FerreiraTeacher - Chemistry; Mathematics
Shane GrayTeacher - Mathematics
Tim HaywardHead of Department - Mathematics; Teacher - Mathematics
Lyndsey MoffittTeacher - Mathematics; Digital Technologies
Tracey WoodTeacher - Drama; Mathematics
MEDIA
Daniel HortenseTeacher - Computing; Media & Film
Denise MakleyTeacher - Media
Heather OwenTeacher - Media
MUSIC
Ruth GallagherAdministration; Music Administrator
Kirsten GreenshawTeacher - Music
Helena JeffreyTeacher - Music (part-time)
Maddison LewisTeacher - Music
OUTDOOR EDUCATION
Jonty FidgeTeacher - Outdoor Education
Robbie MyersOutdoor Education Senior Instructor
PHYSICAL & HEALTH EDUCATION
Steve EmanueleTeacher - Physical & Health Education; School Sport Coordinator
Belwyn FaircloughTeacher - Physical & Health Education
Joe KendallHead of Department - Physical, Health & Outdoor Education; Teacher - Physical & Health Education
Justin PittDeputy Principal - Operations; Teacher - Physical & Health Education
James WaterhouseTeacher - Physical & Health Education
PRINCIPAL
Peter CoombsPrincipal
Lorelle BannisterExecutive Assistant
REGISTRAR
Anne KinsellaRegistrar
RISK & COMPLIANCE
Nyaree BlakeneyRisk & Compliance Officer
SCIENCE
Jenny CorbittScience Technician
Leanne DavyTeacher - Human Biology; Science
Sarah FerreiraTeacher - Chemistry; Mathematics
Judith OdgaardScience Technician
Geoff QuintonHead of Department - Science; Teacher - Science; Chemistry
Deven ReddyTeacher - Physics; Science; Robotics Club Coordinator
Vanessa ReddyTeacher - Biology
Christopher ScottTeacher - Science
Deanna WrightTeacher - Human Biology; Science (Leave)
VISUAL ARTS
Louise CookVisual Arts Technician
Angela EllisVisual Arts Technician
Christian HansenHead of Department - Arts; Teacher - Visual Arts
Jasmine JordanTeacher - Visual Art
Sandra-Lee MackeyTeacher - Visual Art
YEAR 6
Iain FordTeacher - Year 6
Anne-Marie LeeYear 6 Team Leader; Teacher - Year 6 (Leave)
Davidson LloydActing Year 6 Team Leader; Teacher - Year 6
Derry PhippsTeacher - Year 6
Taylor VitlerTeacher - Year 6
YEAR 7
7C
Theresa DalyTeacher - French
Danielle HorneHead of Department - Languages; Teacher - French, Indonesian
Chris StachowiczTeacher, Academic Support
7K
Kirsten GreenshawTeacher - Music
Ashley HoskenHead of Department - Humanities; Teacher - Humanities
7W
Béatrice ArchambaudTeacher - French
Deven ReddyTeacher - Physics; Science; Robotics Club Coordinator
YEAR 8
8C
Rebecca EwingHead of Department - English
Christopher ScottTeacher - Science
8K
Sandra-Lee MackeyTeacher - Visual Art
Steven SmithTeacher - English
8W
Amy BennettTeacher - Mathematics
Jonty FidgeTeacher - Outdoor Education
YEAR 9
9C
Leanne DavyTeacher - Human Biology; Science
Lyndsey MoffittTeacher - Mathematics; Digital Technologies
9K
Diane ParkerTeacher - Humanities; Politics and Law
Mia van KannTeacher - English
9W
Tracey WoodTeacher - Drama; Mathematics
Matt ZarbHead of Department - Design and Technologies; Teacher - Food Science Technology
Year 10
10C
Dave BannisterTeacher - Ancient History; Humanities; Modern History
Antonia GoodeTeacher - Humanities
10K
Christian HansenHead of Department - Arts; Teacher - Visual Arts
Corrie HellemaHead of Careers and Vocational Education; Workplace Learning Coordinator
Jasmine JordanTeacher - Visual Art
10W
Joe KendallHead of Department - Physical, Health & Outdoor Education; Teacher - Physical & Health Education
Geoff QuintonHead of Department - Science; Teacher - Science; Chemistry
Year 11
11C
Steve EmanueleTeacher - Physical & Health Education; School Sport Coordinator
Belwyn FaircloughTeacher - Physical & Health Education
11K
Karen CoombsTeacher - Food Science Technology
James WaterhouseTeacher - Physical & Health Education
11W1
Shane GrayTeacher - Mathematics
Tim HaywardHead of Department - Mathematics; Teacher - Mathematics
11W2
Heather OwenTeacher - Media
Vanessa ReddyTeacher - Biology
Year 12
12 C
Warren BeckwithTeacher - Mathematics
Sarah FerreiraTeacher - Chemistry; Mathematics
12K
Sam DavyTeacher - Design & Engineering
Thea O'KeeffeTeacher - Drama
12W
Daniel HortenseTeacher - Computing; Media & Film
Sarah WalkerTeacher - English (maternity leave)
Laura WrightTeacher - English
Now enrolling Year 4 2022 | Year 5 2022 Enquire here